Honours list: Virginia and Tim among birthday best

ABC news presenter Virginia Haussegger is one of the high-profile local recipients honored in this year’s Queen’s Birthday honours list.
Ms Haussegger was appointed a Member of the Order of Australia (AM). Her ABC colleague, the sports broadcaster (and “CityNews” columnist) Tim Gavel, was awarded an Order of Australia Medal (OAM).

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA

Professor Desmond John BALL, Hughes, for distinguished service to international relations as an academic, author and researcher, to Australian Defence policy formulation, and to the security architecture of the Asia-Pacific region.

Ms Patricia Audrey ANDERSON, Hackett, for distinguished service to the Indigenous community as a social justice advocate, particularly through promoting improved health, educational and protection outcomes for children.

Dr Rosemary Barrington BRYANT, Woden, for distinguished service to the profession of nursing through national and international leadership, and as a supporter of access and equity in health care.

Dr Gwendolyn GRAY JAMIESON, Hughes, for distinguished service to the community, particularly through better women’s health outcomes, advocacy, and the development of public policy.

Professor Thomas Rhys (Tom) GRIFFITHS, O’Connor, for distinguished service to tertiary education, particularly social, cultural and environmental history, and through popular and academic contributions to Australian literature.

Professor David Bruce LINDENMAYER, Fenner School of Environment and Society, ANU, for distinguished service to conservation and the environment in the field of landscape ecology, to tertiary education, and to professional organisations.

Professor Barry William NINHAM, Cook, for distinguished service to physical sciences through landmark theoretical and practical advances in colloids and surfaces, and as an academic, educator and mentor.

Professor Hugh John WHITE, Reid, for distinguished service to international affairs, through strategic defence studies as an analyst, academic and adviser to government, and to public administration.

AO MILITARY DIVISION

Major General John Graham CALIGARI DSC AM, ACT, for distinguished service as Head Modernisation and Strategic Planning-Army and Head Systems Capability Development Group.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION 

Dr Tim BONYHADY, ACT, for significant service to education in the field of climate and environmental law, as an academic and researcher, and to the visual arts.

Professor Stephen John BUCKMAN, Jerrabomberra, NSW, for significant service to science in the field of experimental atomic physics as a leading researcher, academic and author.

Mr Ian Bjarne FRANK, Kambah, for significant service to medical administration and education, particularly training, accreditation and assessment for health care practitioners.

Mr Richard Worsley GRAY, ACT, for significant service to the community through policy direction and reform in the 
not-for-profit aged care and disability service sectors.

Virginia Haussegger AM

Virginia Haussegger AM

Ms Virginia Mary HAUSSEGGER, Griffith, for significant service to the community, particularly as an advocate for women’s rights and gender equity, and to the media.

Dr Stephen Gary JIGGINS, Nicholls, for significant service to the community, particularly as an advocate for improved road safety.

Professor Michael Herbert LEVY, Campbell, for significant service to medicine in the field of public health as a clinician, academic and educator.

Mr John Thomson WOOD, Ainslie, for significant service to the community as a consumer rights and complaints handling advocate and adviser.

AM MILITARY DIVISION

Warrant Officer David Malcolm ASHLEY OAM, ACT, for exceptional service as the Regimental Sergeant Major of Forces Command, the Regimental Sergeant Major of Combined Team – Uruzgan, and the Regimental Sergeant Major of the Army.

Lieutenant Colonel Brian Robert CAMPBELL, ACT, for exceptional performance of duty as the Staff Officer Fatalities within the Chief of Staff Branch – Army Headquarters.

Brigadier Peter Edmond DANIEL CSC, ACT, for exceptional service as Director General Supply Chain, Joint Logistics Command and Colonel Support at Headquarters Land Command-Army.

Brigadier Marcus Allan THOMPSON, ACT, for exceptional service as Commanding Officer 3rd Combat Signals Regiment, a Defence representative while seconded to the Department of Prime Minister and Cabinet, and Director General Special Operations Capability.

Air Commodore Henrik EHLERS, ACT, for exceptional service as Director Coordination – Air Force, Director General Defence Force Recruiting and Director General Culture Reviews Response from 2008 to 2013.

Group Captain Sarah Jane PEARSON CSM, ACT, for exceptional service to the Australian Defence Force in the field of logistics.

Air Commodore Michael Christian WALKINGTON, ACT, for exceptional service to the Australian Defence Force in the fields of telecommunications acquisition and sustainment, capability enablement, and Australian air traffic management.

ORDER OF AUSTRALIA MEDAL (OAM) 

Mr Cliff ARMITAGE PSM, 77 Croton Street, Rivett , for service to youth, and to the community of the ACT.

Mr Thomas Reginald (Tom) BAKER, Queanbeyan, NSW, for service to conservation of the environment in the Queanbeyan region.

Tim Gavel OAM

Tim Gavel OAM

Mr Timothy Tempest (Tim) GAVEL, Ainslie, for service to the media as a sports broadcaster, and to the community.

Mr Reginald Francis GOLDFINCH, ACT, for service to engineering, particularly through major water supply projects.

Mr David Alexander HORTON, 10 Malcolm Road, Queanbeyan, NSW, for service to the community, particularly through the Anglican Church of Australia.

Dr Peter Dalton HUGHES, Canberra, for service to medicine, to a range of professional associations, and to the community.

Ms Fiona Ellen KENNEDY, 9 Wheadon Street, Monash, for service to nursing, and to the community.

Mr Donald Gordon LIMN, Calwell, for service to veterans.

Mr Thorald Bruce MACDONALD, Chapman, for service to the preservation of engineering heritage.

Mrs Margaret Jean MANSFIELD, 45 Holmes Crescent, Campbell, for service to music, and to the community.

Mr Bede George TONGS MM, Oaks Estate, for service to veterans, particularly through military history organisations.

Mrs Patricia Ann WILKS, Weetangera, for service to education in the ACT.

Also receiving an OAM are former Canberra arts identities:

Mrs Tessa BREMNER-MacDONALD, now of Wagga Wagga, NSW, for service to the performing arts, particularly theatre, and to education.

Emeritus Professor William Richard HAWKEY MBE, now of Akolele, NSW, for service to music, and to the communities of Canberra and the south coast.

PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Ms Kerry Anne FLANAGAN, Griffith, for outstanding public service leading to better health and hospital services, especially through the Commonwealth Medical Internship program and the publication of national data on hospitals.

Ms Beryl Jane KNOX, Stirling, for outstanding public service through the provision of executive support at the highest levels of the Australian Public Service and as a role model for public sector executive assistants.

Mr Christos (Chris) MORAITIS, Campbell, for outstanding public service to Australia’s international affairs as Australia’s High Commissioner to Port Moresby and in senior legal and corporate roles at the Department of Foreign Affairs and Trade.

Mr Phillip James PRIOR, Canberra, for outstanding public service in the field of financial management, especially as Chief Finance Officer of the Department of Defence.

Mr Michael ROTHERY, Dickson, for outstanding public service through the delivery of innovative and effective strategies that protect our communities and improve the national capacity to respond to and recover from national security events.

Ms Serena Judith WILSON, Bungendore, for outstanding public service through exceptional contribution to the establishment of the National Disability Insurance Scheme and longstanding and distinguished service to public administration in the area of social policy.

Dr Lesley Anne WYBORN, Campbell, for outstanding public service to geology in Australia, especially highly innovative international leadership in integrated geoscientific data management.

Mr John YOUNG, Isaacs, for outstanding public service through leadership of the Australian Search and Rescue System.

 

, ,

No comments yet.

Leave a Reply

Leave your opinion here. Please be nice. Your Email address will be kept private.
%d bloggers like this: