The Hotels Association bestows 35 awards

DSC06805

COMING soon to a bar or restaurant wall near you is one of 35 awards handed out last night by the ACT Australian Hotels Association.

And the horde of winners are:

    1. John Press Award – Robert Ingram, Muddle Bar

    2. Member of the Year – Murray Emerton, Premier Hotel & Apartments

    3. AHA ACT Life Member – Mark Sproat, The Brassey of Canberra

    4. Hall of Fame – CAPHS

    5. Best Restaurant Service Employee (Accommodation Division) – Andrew Svenson, Premier Hotel & Apartments

    6. Best Restaurant Service Employee (General Division) – Pristine Sledge, Wild Duck

    7. Best Restaurant Cookery Employee (Accommodation and General Division) – Yun Ahyeon, Hyatt Hotel Canberra

    8. Best Apprentice Chef (Accommodation) – Chloe Wursten, Hyatt Hotel Canberra

    9. Best Apprentice Chef (General Division) – Adam Hazelton, Pulp Kitchen

    10. Best Front of House Employee (Accommodation Division) – Carlos Palma, Hotel Realm

    11. Best Bar Service Employee (Accommodation and General Division) – Jovan Racic, Kremlin Bar

    12. Best Bar in a Hotel (Accommodation Division) – Monster Bar & Kitchen, Hotel Hotel Canberra

    13. Best Hotel Restaurant (Accommodation Division) – Hyatt Hotel Canberra

    14. Best Cocktail Bar (Accommodation Division) – Lucky’s, QT Canberra

    15. Best Cocktail Bar (General Division) – Knightsbridge Penthouse

    16. Best Wine List (Accommodation and General Division) – Parlour Wine Room

    17. Best Restaurant (General Division) – C Dine Bar

    18. Best Prestigious Restaurant (Accommodation and General Division) – Capitol Bar & Grill, QT Canberra

    19. Best Café Restaurant (General Division) – Tazé

    20. Best Bar Presentation and Service (General Division) – Molly

    21. Best Meetings and Events Hotel (Accommodation Division) – Hotel Realm

    22. Best New/Redeveloped Venue (General Division) – Molly

    23. Best New/Redeveloped Venue (Accommodation Division) – Hotel Hotel

    24. Best Marketed Hotel (Accommodation Division) – Hotel Realm

    25. Best Environmental Practice (Accommodation Division) – Hotel Hotel

    26. Best Late Night Entertainment Venue (General Division) – Knightsbridge Penthouse

    27. Best Live Entertainment Venue (General Division) – King O’Malley’s

    28. Best Sporting Entertainment Venue (General Division) – The Duxton

    29. Best Local (General Division) – Edgar’s Inn

    30. Best Pub Bistro (General Division) – The George Harcourt Inn

    31. Best Suite/Apartment Hotel (Accommodation Division) – East Hotel

    32. Best Midrange Accommodation (3-3.5 Star) (Accommodation Division) – Forrest Hotel & Apartments

    33. Best First Class Accommodation (4 Star) (Accommodation Division) – Premier Hotel & Apartments

    34. Best Superior Accommodation (4.5 Star) (Accommodation Division) – Burbury Hotel

    35. Best Deluxe Accommodation (5 Star) (Accommodation Division) – Hyatt Hotel Canberra

, , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Leave your opinion here. Please be nice. Your Email address will be kept private.
%d bloggers like this: