Order of Australia: Locals honored by the Queen

RENOWNED music philanthropist Barbara Blackman, environmentalist Phillip Toyne, ANU vice-chancellor Ian Young, business leader Brand Hoff and property developer Bob Winnel are among locals honoured in the Queen’s Birthday Order of Australia awards.

The full list includes:

Officer (AO) in the General Division

Barbara Patterson BLACKMAN, Yarralumla, for distinguished service to the arts and to the community, as a supporter of artistic performance, through philanthropic contributions, and as an advocate for people who are blind and partially sighted.

Dr Thomas Edwin (Tom) CALMA, Waramanga, for distinguished service to the indigenous community as an advocate for human rights and social justice, through contributions to government policy and reform, and to cross cultural understanding.

Dr Owen Thomas DENMEAD, Watson, for distinguished service to environmental research in the fields of crop and soil sciences, physical ecology and micrometeorology, and through the development of improved agricultural practices.

Dr Robert Bruce LEE, ACT, for distinguished service to the aviation industry, to the development of air safety and accident investigation standards, and to national and international professional associations.

Stephen Thomas SEDGWICK, Melba, for distinguished service to the community through leadership roles in the administration and implementation of innovative economic and social policy reform, and to public sector ethics and accountability.

Phillip TOYNE, Gundaroo, NSW, for distinguished service to environmental law through executive and advisory roles, particularly the introduction of a National Landcare Program, to the protection and restoration of Australian landscapes, and to the Indigenous community.

Prof Ian Robert YOUNG, Canberra, for distinguished service to tertiary education through leadership, strategic management, research and academic roles, as an author, and to international education collaboration.

The Queen

Officer (AO) in the Military Division

Vice Admiral Raymond James GRIGGS AM CSC RAN, ACT, for distinguished service to the Australian Defence Force as Deputy Head Strategic Reform and Governance, Deputy Chief of Joint Operations, and Chief of the Royal Australian Navy.

Vice Admiral Peter David JONES DSC AM RAN, ACT, for distinguished service as Head Information and Communications Technology Operations and Head Capability Systems in the Capability Development Group.

Member (AM) in the General Division

Brett BIDDINGTON, ACT, for service to the space sector, particularly through national policy and industry development, science and education support, and through governance of astronomy programs.

John Albert CARLSON, Queanbeyan, NSW, for service to public administration, particularly in the areas of nuclear non-proliferation and disarmament, and to the development of international safeguards policy.

Brian David CASSIDY PSM, Canberra, for service to public administration, particularly in the areas of competition policy, trade practices and consumer protection regulation.

Prof Graham Paul DURANT, Nicholls,for service to science education as the Director of Questacon: The National Science and Technology Centre, to the museums sector, and through scientific advisory roles.

Edward David (Ted) EDWARDS, Macquarie, for service to science in the field of entomology, particularly moths and butterflies, as an author and researcher, and as a mentor.

Dr Michael Graeme GARNER, Monash, for service to veterinary science, particularly in the field of epidemiology, and through the development and promotion of Australia’s animal health.

Brand HOFF, Forrest, for service to the information communication technology sector, to innovative product development and research, and to the community of the ACT.

Klaus HUENEKE, Palmerston, for service to conservation and the environment as an historian, author and photographer, and to the preservation of Australia’s built heritage, particularly in the Snowy Mountains region.

Spiros Jeff KONSTANTINOU, Canberra, for service to business and commerce, particularly in the property construction and management sector, as a supporter of a range of charitable organisations, and to the Greek community of the ACT.

John Adrian LAWLER APM, ACT, for service to public administration in the area of crime investigation and prevention through executive roles, and to national and international law enforcement.

Ronald Usher METCALFE OAM, Hughes, for service to the community of the ACT region as a community radio presenter, through the promotion of military history, and as a volunteer with national cultural institutions.

Robert (Bob) WINNEL, Yarralumla, for service to the building and construction industry in the area of property development for home builders, through contributions to professional organisations, and to philanthropy.

Member (AM) in the Military Division

Col. Steven James LEE, ACT, for exceptional service as Director of Information and Communications Technology Capability Management from 2007 to 2008, and Commandant Defence Command Support Training Centre from 2009 to 2011.

Commodore Michael Joseph NOONAN RAN, ACT, for exceptional performance of duty and leadership as Director General Operations, Headquarters Joint Operations Command and as Director Military Strategic Commitments.

Air Commodore Tracy Lee SMART, ACT, for exceptional performance of duty as a medical officer in the Royal Australian Air Force.

Medal (OAM) of the Order of Australia in the General Division

Walter Roland BECKHOUSE, Monash, for service to veterans and their families through the National Service and Combined Forces Association of Australia.

John Joseph CLIFFORD, Evatt, for service to public administration in the ACT.

Brian CUMBERLAND, ACT, for service to conservation and the environment in the ACT and south-east NSW region.

Lynne Muriel DUCKHAM, ACT, for service to the community, particularly through Rotary International.

Michael Elliott EVANS, Scullin, for service to the community through executive roles with Oxfam Australia, and to engineering.

Archonto LIVAS, Pearce, for service to the community of the ACT through a range of volunteer roles.

Anthony William McGLOUGHLIN, Yarralumla, for service to secondary education in the ACT.

Lieut-Col Barry MORGAN (Ret’d), Amaroo, for service to veterans and their families, particularly through the 5th Battalion, The Royal Australian Regiment Association.

Dr David Thornton TAYLOR, Red Hill, for service to dentistry, particularly through executive roles with professional organisations, and to the community.

 Medal (OAM) of the Order of Australia in the Military Division

 Royal Australian Navy

 Captain Andrew Willis FYSH RAN, ACT, for meritorious service in the fields of Marine Engineering and Engineering Management.

Commander Rodney Charles HARROD RANR, ACT, for meritorious performance of duty as Acting Director of Studies and as Directing

Staff at the Australian Command and Staff College.

 Australian Army

 Warrant Officer Class One Martin Francis BURGESS, ACT, for meritorious service as Regimental Sergeant Major of the Army School of Electrical and Mechanical Engineering and Regimental Sergeant Major, 1st Combat Service Support Battalion.

Warrant Officer Class One Mark Anthony HALL, ACT, for meritorious service in the field of logistics management.

,

No comments yet.

Leave a Reply

Leave your opinion here. Please be nice. Your Email address will be kept private.
%d bloggers like this: